Kvety proti skepse korunujú českému predsedníctvu EU v Bruselu

Mladé Buky, 14. septembra 2022: Národná galéria oslovila rodinnú firmu GRUND so žiadosťou o spoluprácu a na úpätí Krkonôš bolo v rekordnom čase ušitých dvanásť v mnohých ohľadoch unikátnych kobercov, ktoré nahradia dvanásť hviezd na vlajke Európskej únie. Jednota, úcta a ohľaduplnosť k druhým, inšpirácia prírodou. Takto vyzerá nový nosný prvok v átriu Rady Európskej únie v Bruseli. Predstavujeme Kvetinovú úniu.

FLOWER_UNION_155

Liečivé bylinky, ktoré inšpirovali mladých českých umelcov a stali sa nosným prvkom nášho predsedníctva EÚ, sa zhmotnili v podobe dvanástich kobercov v rodinnej textilnej firme v Mladých Bukách. Kvety odkazujú na krásu, rozmanitosť a prepojenosť prírody, v čom autori vidia paralelu s myšlienkami Európskej únie a spolupráce medzi krajinami EÚ.

A prečo liečivé byliny? Je čas na starostlivosť, uzdravenie a nový Green Deal.

V Bruseli sú kvety usporiadané do pomyselného venca. Spájajú viac než dôležitú myšlienku jednoty, vzájomnej prepojenosti a spolupatričnosti v súčasnosti. Súvisí to aj s mottom EÚ: "Zjednotení v rozmanitosti". Autori sa však inšpirovali aj myšlienkami prezidenta Václava Havla, ktorého milovaný Hrádeček sa mimochodom nachádza len kúsok od továrne rodiny Grundovcov.

Václav Havel v roku 1986 pri preberaní Rotterdamskej ceny Erazma povedal: "Európania môžu rozvíjať svoju víziu len vtedy, ak ich bude spájať a motivovať to, čo by som nazval európskym vedomím, teda hlboký pocit spolupatričnosti... Európa sa skladá väčšinou z malých národov, ktorých duchovné a politické dejiny sú pretkané tisíckami vlákien do jedného celku..."

Vlákna priadze, z ktorých sa s láskou tkajú koberce. Jednota, ktorá posilňuje Európsku úniu.

Priadze, z ktorých sa s láskou tkajú koberce. Jednota, ktorá posilňuje Európsku úniu.

Autorom grafického návrhu je Jan Brož. Štýl bol inšpirovaný starými tlačami a prírodovednými atlasmi. Modrá farba vlajky bola zámerne nahradená zelenou ako apel na environmentálnu politiku. Voľba padla na GRUND práve preto, že ekológia je pevne zakorenená vo filozofii spoločnosti. Výber čisto miestnych surovín alebo využívanie ekologických zdrojov energie sú len niektoré z pilierov, na ktorých spoločnosť stavia svoju výrobu.

1656073773343

Zaujímavosti z výroby

Kvety majú priemer neuveriteľných 4,5 metra a skladajú sa z dvoch častí. Rodinná spoločnosť GRUND šije koberce "od A po Z". Prvým krokom vo výrobe bola preto príprava priadze, ktorej výroba trvala 2,5 týždňa. Spotreba nakoniec dosiahla 120 kg. Príprava technických údajov trvala týždeň po tom, ako sa projektanti dohodli so svojimi kolegami na zadaní. Samotné šitie vrátane bezpečnostnej protišmykovej vrstvy trvalo sedem dní a na výrobe sa podieľali štyri dámy zo šijacej dielne. Veľkou výzvou pre zručné krajčírky boli zložité detaily kvetov. Vyžadovali si presné zaobchádzanie, najmä pri lemovaní.

FLOWER_UNION_100_web

Dvanásť kvetov, ktoré pripomínajú dvanásť hviezd na vlajke Európskej únie, ponúka rôzne vzory. Napriek tomu sme potrebovali len tri základné farby - bielu, žltú a zelenú.

Po skončení výstavy sa kvety presunú do Veletržného paláca. Spoločnosť GRUND poskytuje na domáce koberce predĺženú záruku 5 rokov. Sme si istí, že unikátny veniec EÚ úspešne odolá častým prejazdom vládnych delegácií, aj keď ich členovia sa do domácej obuvi pravdepodobne prezúvať nebudú.

Fotografie Hiress zde.

Kontakt pre médiá:

Eva Grundová
PR manažér
Tel: 778 474 877
E-mail: eva.grund@grund.cz; pr@grund.cz

GRUND a.s. je česká rodinná spoločnosť, popredný dodávateľ kúpeľňových predložiek, ktoré sa vyrábajú v spolupráci s najlepšími svetovými dizajnérmi a dodávajú sa z podhoria Krkonôš do celého sveta. Široké portfólio produktov zahŕňa modely, z ktorých si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník. Nielen do kúpeľne, ale aj do spálne či detskej izby si tak môžete kúpiť dizajnový doplnok z kolekcie GRUND, vyrobený z organickej bavlny, ale aj od svetoznámych značiek Karim Rashid, Luigi Colani, Osmany Laffita, z magickej kolekcie Mandala alebo z hravej kolekcie Young and Kids. GRUND ponúka svojim zákazníkom nielen prvotriedny dizajn, ale aj najnovšie technológie, vďaka ktorým sa výrobky tejto českej spoločnosti stanú doplnkom vášho domova, ktorý si zamilujete.

Rodinná firma GRUND, ktorej prvé kúpeľňové koberčeky ušil Jiří Grund st. v spálni svojej starej mamy tesne po revolúcii, si zaslúžene vydobyla svoje výsadné miesto na európskom a svetovom trhu. Ako jeden z mála európskych výrobcov neustupuje zo svojich požiadaviek na kvalitu a moderný a nadčasový dizajn.

GRUND. Domov s nádychom dizajnu.